Dairy Center Kischenzi за підтримки Асоціації виробників молока провели з 12 по 14 лютого практичний курс підвищення кваліфікації для техніків ШО. У навчанні взяли участь 24 учасники — новачки та досвідчені спеціалісти з різних регіонів України.

Програма курсу була спрямована на вдосконалення професійних навичок учасників та опанування сучасних методів штучного осіменіння ВРХ.

Триденне навчання розпочалося із вступного слова Ганни Лавренюк, генеральної директорки АВМ, яка висвітила стан молочної галузі та євроінтеграційні вимоги до молочнотоварних ферм (МТФ).

Валерій Лотоцький, директор з розвитку КЦ АВМ,  у межах лекційного блоку охопив низку критично важливих аспектів робочого процесу ТШО, з акцентом на ключові теми, що визначають ефективність репродуктивного менеджменту. Зокрема, увагу було приділено: фізіології статевої циклічності корів; фізіології запліднення та анатомії статевих органів; контролю перебігу післяродового періоду та ін.

Протягом другого дня із учасниками курсу ділився своїми знаннями та досвідом запрошений експерт Михайло Білокінь, практикуючий лікар ветеринарної медицини. У ході лекційної частини  розглянули: різноманітні програми забезпечення для управління стадом; ключові показники ефективності відтворення; облаштування пункту ШО та ін.

Практична частина мала на меті закріпити знання та відпрацювати навички. Детально зупинилися на техніці розмороження сперми, а також відпрацьовували внутрішньоматкове введення сперми на тренажері Henryetta, що дозволило відточити точність і правильність виконання процедур у реальних умовах. Заняття включало й роботу з боєнським матеріалом, що допомогло сформувати практичні навички для підвищення ефективності репродуктивного процесу.

Завершальний день навчання проходив на ТОВ «Кузьмина Гребля» (Черкаська обл.), де учасники під пильним керівництвом Валерія Лотоцького та Михайла Білоконя відпрацювали техніку розморожування сперми та внутрішньоматкового введення вже на реальних тваринах.

За допомогою УЗД-діагностики було оглянуто 170 корів, із яких близько 60 осіменили.

Після продуктивної роботи учасники перемістились на ТОВ «Кищенці» (Черкаська обл.), де відбулася екскурсія фермою, а також церемонія вручення сертифікатів.

Відгуки учасників курсу про навчання:

Валерій Мамай, ТОВ «Велетень»: «Приїхав я із товариства «Велень», Сумська область. Маємо потужне господарство на 1000 дійних корів. Я працюю головним ветлікарем господарства, займаюсь також ТШО. Приїхав сюди із колегою, яка нещодавно почала працювати ТШО. Такі курси, як проводить АВМ, -  важливі, тому що на даний час важко знайти хорошого ветлікаря, техніка штучного осіменіння. Цей курс був наповнений якісними знаннями, хорошими спікерами, можна було не тільки почути інформацію, але й практично позайматися. Ми завжди чекаємо коли будуть нові й нові навчання. Ми живемо дуже близько до росії (7 км), дуже важко, але треба працювати та сподіватися на краще, щоб наші недобросовісні сусіди бачили, що у нас все добре, щоб не поступатися їм Україною, так само як і тваринництвом України».

Наталя Барвінок, СТОВ «Агроко»: «Пройшовши курс для ТШО, ми вивчили будову статевих органів ВРХ, а саме корів. Нам наочно показали на боєнському матеріалі анатомію, будову, фізіологію, регуляцію статевих циклів. Ми вивчили хвороби, які не є нормою. Всі знання закріпили на муляжі Henryetta, а потім попрактикувалися на живих тваринах. Дякую, все було на найвищому рівні». 

Сергій Євтушевський,  ПП «Євросем»:  «Працюю на м’ясному поголів’ї. Зараз ми знаходимось на навчальних курсах від АВМ по ШО дуже цікаво дуже багато інформації, корисної для нас. Вчора та позавчора ми навчалися теоретично, сьогодні ми знаходимось на підприємстві та навчаємось вже фізично. Хотілося б, щоб частіше проводились такі навчання у будь-якому напрямку, чи то для ТШО, чи то для копитників. В наш нелегкий час це дуже корисно та правильно, бо люди об’єднуються, спілкуються та розвиваються».

Погорілий Богдан, ДП «Агрофірма Іскра»: «Маю невеликий досвід у осіменінні, практикувався. На курсах отримав багато корисних знань та навичок. З теоретичної частини багато дізнався про анатомічні особливості, про будову статевих органів. Практична база теж хороша та спеціалісти, які мені допомогли».

Богдана Цибульська, ТОВ «Чуб Агроконцепт»: «Курс тривав три дні, я дуже задоволена. Були круті професіонали, які розповідали у доступній формі, ділилися своїм досвідом. Була не тільки теорія, але й практика, щоб ми могли побачити візуально та відчути, задати питання, які цікавлять. Мені було цікаво дізнатися більше про відтворення - як це працює, як запліднювати, схеми, хвороби у корів. Тому я вийшла з певним рівнем знань, з покращенням свого досвіду. Дякую всім за можливість і я сподіваюсь до нових зустрічей». 

Ася Гринчук, ПП «Ольвія»: «Хочу подякувати за можливість пройти курси ШО, які проводила Асоціація виробників молока. Дуже задоволена, дякую усім наставникам. Круто була донесена інформація, показано та розказано та проведено технічно. Таких курсів потрібно більше у зв'язку із ситуацією, що зараз у Україні. Радію, що багато молодих спеціалістів підтягується.Отримали знання, які десь не знали, десь не чули або ж просто поновили. До зустрічі».