25–27 червня відбувся другий у 2025 році практичний курс підвищення кваліфікації для техніків штучного осіменіння, організований Dairy Center Kischenzi за підтримки Асоціації виробників молока. Цього разу 23 фахівці з різних куточків України три дні вдосконалювали теоретичну базу та інтенсивно відточували практичні навички сучасних методів ТШО.
Перший день курсу задав темп і створив атмосферу для подальшої роботи. Відкрила навчання Олена Жупінас, заступниця генерального директора АВМ, яка у своєму виступі охарактеризувала стан молочної галузі та ознайомила з актуальними євроінтеграційними вимогами.
Валерій Лотоцький, директор КЦ АВМ та ЦВО, провів лекційну частину у форматі обговорення та діалогу, що сприяло глибшому засвоєнню матеріалу та активній залученості всіх присутніх. Було розглянуто: фізіологію статевого циклу корів; особливості запліднення; методи визначення оптимального часу осіменіння; анатомію репродуктивних органів з демонстрацією на боєнському матеріалі.
Другий день курсу відзначився поєднанням теорії та практики під керівництвом Михайла Білоконя — практикуючого лікаря ветеринарної медицини з багаторічним досвідом у сфері репродуктивного здоров’я тварин.
У фокусі обговорення — організація пункту ТШО; вимоги до документації згідно із Законом України «Про племінну справу у тваринництві»; програми для управління стадом; ключові показники ефективності відтворення та інше.
Під час практичного блоку учасники працювали з повним набором необхідного обладнання: тренажером Henryetta, боєнським матеріалом, мікроскопом, посудиною Дьюара та спеціальними інструментами. Це дозволило максимально наблизити навчання до реальних умов роботи та відпрацювати розморожування сперми та техніку внутрішньоматкового введення на високому професійному рівні.
Щоб урізноманітнити програму та надати учасникам додаткові знання, до курсу були залучені запрошені спікери.
Компанію «Генетика і селекція» представив директор Володимир Фичак, він ознайомив учасників із сучасними підходами до автоматизації контролю фізіологічного стану корів, що викликало значний інтерес і жваве обговорення серед слухачів.
Ще з однією цікавою експертною доповіддю, яка зацікавила аудиторію виступила Богдана Цибульська, менеджер компанії ТОВ «Чуб Агроконцепт», яка розповіла про управління стадом за допомогою сучасних методів та технологій.
Третій день курсу відбувся на базі ФГ «Агрофірма "Базис"» (Черкаська обл.). Організатори щиро дякують господарству за гостинність та забезпечення належних умов для проведення практичної роботи.
Під керівництвом Валерія Лотоцького, директора КЦ АВМ та ЦВО та Андрія Круглика, сервісного ветеринарного лікаря ЦВО, учасники:
- ознайомилися з роботою УЗД-апарата — цей етап викликав особливу зацікавленість, зокрема серед досвідчених фахівців;
- опрацювали підготовку сперми;
- відпрацювали техніку штучного осіменіння на тваринах.
Традиційно завершили день обговоренням підсумків і врученням сертифікатів.
Варто відзначити, що курс об’єднав як досвідчених техніків штучного осіменіння, так і перспективну молодь — ключ до майбутнього розвитку галузі. Їхня жага до знань і прагнення до професійного зростання вразили всіх присутніх.
Від усієї команди бажаємо учасникам успішного впровадження нових знань у практику та подальшого розвитку у професії!
Відгуки учасників курсу:
Максим Удод, ТОВ ІПК «Полтавазернопродукт»: «Дякую за чудове навчання, яке відбулося з 25 по 27 червня. Отримано багато вражень та відкрито для себе багато нового. Особливо цікаво було дізнатися більше і попрактикуватися у ректоцервікальному методі. Рекомендую всім проходити такі курси для підвищення кваліфікації».
Юрій Капустін, ТОВ «УкрАгроКом»: «Я разом із колегою відвідав курси з підвищення кваліфікації для ТШО для того, щоб перейняти досвід і пізнати новинки. Вдячний Валерію Лотоцькому та Михайлу Білоконю, а також АВМ за організацію такого курсу. Тут молодь, яка приходить на роботу після вузів, має можливість побачити трохи більше. Наприклад, попрактикуватися із боєнським матеріалом - навчитися проходити шийку матки, розрізняти роги та тіло матки. А також побачити новинки, які є в Україні й в усьому світі».
Євгеній Романенко, ТОВ АФ «ім.Довженка»: «Працюю я в агропромисловому холдингу «Астарта-Київ». Поголів’я у нас більше 5 тис. голів. Я входжу до сервісної бригади, основне завдання якої — відтворення та збереження поголів’я. Курси пройшли дуже якісно та інформативно: оновили знання з фізіології, анатомії, будови статевих органів і статевого циклу корів. Теоретичну частину закріпили практикою — зараз ми застосовуємо отримані навички безпосередньо на господарстві. Курси дуже корисні, рекомендую всім».
Євгенія Янковенко, ТОВ «УкрАгроКом»: «Висловлюємо щиру вдячність організаторам курсу для ТШО за надзвичайно корисне, змістовне й практично орієнтоване навчання! Особлива подяка — Валерію Лотоцькому, Михайлові Білоконю, Андрію Круглику за професіоналізм, терпіння та готовність ділитися знаннями й досвідом. Окрема подяка Вікторії Рашевській та всім причетним за чудову організацію та супровід. Ми здобули неоціненні знання та практичні навички — ці три дні стали вагомим кроком уперед у нашій професійній підготовці. Дякуємо за можливість навчатися у провідних фахівців і отримати сертифікати, що підтверджують наші нові професійні компетенції! ».
Юлія Чернятевич, ПСП «Сяйво»: «Я працюю техніком штучного осіменіння. На курсах вперше, вони мені запам’ятаються своєю насиченою теоретичною частиною, особливо цікаво було слухати про будову статевих органів, а потім закріплювати все на боєнському матеріалі. Також дуже пізнавально спостерігати за роботою ветеринарного лікаря з УЗД-апаратом. Я залишилася дуже задоволена навчанням.»
Микола Вакуленко, ПП «Євросем»: «Я майже 2 роки працюю із коровами, мені дуже подобається. Хотів би здобути більше досвіду, особливо в галузі штучного осіменіння. Уже планую приїхати на такі курси знову, щоб закріпити знання. Практика дуже сподобалась, особливо можливість працювати безпосередньо на корові. На макеті все здавалося простішим, а тут тварина рухалась, що додавало складності».
Кристина Литвин, ПП «Євросем»: «Маю піврічний досвід роботи із ВРХ. Ці курси дуже сподобались, все дуже класно та зрозуміло розповідають, особливо мене зацікавили практичні заняття, адже коли працюєш самостійно, інформація краще засвоюється і надовго залишається в пам’яті. Мені подобається, що можна наочно побачити і зрозуміти весь процес. У подальшому, якщо будуть навчання я б дуже хотіла ще раз поїхати і дізнатися ще щось нове.».
Мізик Олександр, СВК «Лабунський»: «Я представляю господарство СВК «Лабунський», яке є членом АВМ. Я маю досвід робити техніком штучного осіменіння близько 16-ти рік. В Умані на курсах вдруге. Викладачі, такі як Білокінь Михайло, Лотоцький Валерій - люди із великим досвідом роботи, які дуже доступно все розповідають. Група активна. Є новачки, які тільки починають працювати і прагнуть здобути знання для подальшої роботи. Ми щиро раді, що потрапили у цю групу і вдячні за якісну організацію навчання. У нас залишилося багато позитивних вражень, і ми сподіваємося на подальшу співпрацю з АВМ та на те, що пройдемо ще не одні навчальні курси.»
Консультаційний центр АВМ