Як забезпечити стабільні надої в умовах, коли ресурси обмежені, а викликів — дедалі більше? Власники особистих селянських господарств шукали відповіді під час семінару «Годівля молочних корів в умовах обмежених ресурсів», який відбувся 22 травня. Захід пройшов у межах проєкту «Підтримка виробництва молока з доданою вартістю селянськими господарствами», який реалізується завдяки підтримці американського народу надану через Програму АГРО.
Нагадаємо, програму впроваджує Консультаційний центр АВМ (КЦ АВМ) і вона охоплює сімейні господарства з 3–30 коровами в Полтавській, Сумській і Чернігівській областях. Учасники отримують системні консультації та послуги для розвитку молочного виробництва.
Семінар відкрив Сергій Таранюк, менеджер КЦ АВМ, який виконував роль модератора. Спікеркою виступила Лілія Іваноглу, консультант-технолог КЦ АВМ.
«Ми не будемо говорити про заготівлю та використання силосу — зосередимося на сінажі. Кажуть, що молоко у корови — на язиці. Але багато хто сприймає це буквально: мовляв, достатньо нагодувати корову досхочу — і буде результат. Насправді ж надзвичайно важливо усвідомлювати, — який корм, скільки корму й в яких умовах вона його споживатиме. Від цього безпосередньо залежить її продуктивність», — з таких слів розпочала свою доповідь Лілія Іваноглу.
Далі вона акцентувала увагу на важливості правильної організації годівлі залежно від стадії лактації корови. Підкреслила, що вимоги до раціону змінюються протягом усього періоду лактації, і лише за умови індивідуального підходу можливо утримувати тварину в межах оптимальної кондиції. Окремо наголосила на необхідності виділення сухостійних корів в окрему групу з відповідним раціоном.
Також спікерка зупинилася на основних принципах годівлі молочної худоби:
- Основна задача — утримувати рубець в оптимальному режимі
- Оптимальний рН
- Оптимальне забезпечення рубця білком і енергією
- Оптимальний вміст клітковини у раціоні
- Структурність клітковини
Особливу увагу було приділено тому, що неправильна годівля корів може призводити до низки серйозних захворювань, серед яких:
- Гострий ацидоз — виникає при порушенні рівня рН у рубці; проявляється зниженням молочного жиру, проблемами з суглобами та копитами, порушеннями репродукції.
- Кетоз — характерний для сухостійних корів при спалюванні власного жиру та утворенні кетонових тіл; важливо дотримуватися сухостійного періоду для нормального розтелу.
- Післяродовий парез та ускладнення (ендометрит, затримка посліду, параліч) — пов’язані з дефіцитом кальцію, енергії та білка перед розтелом.
Лілія Іваноглу надала рекомендації щодо запобігання цим небезпечним станам. Зокрема, як правильно забезпечити корову поживними речовинами та в яких кількостях їх слід надавати для підтримки здоров’я і продуктивності.
Далі розглянули розрахунок раціону для корови вагою 600 кг — для надоїв 15 та 25 л молока. Детально, разом з учасниками семінару, обговорили співвідношення та особливості різних складових раціону: сіно люцерни, лугове сіно, суміші трав та інші компоненти. Окрему увагу приділили ролі води та умовам її споживання.
На завершення, спікерка окремим блоком розповіла про годівлю телят, адже ця тема викликала значний інтерес у режимі консультативної підтримки наших учасників у межах проєкту.
Сподіваємось, що отримані практичні поради та знання стануть у нагоді вам і допоможуть ефективно організувати годівлю молочних корів. Бажаємо вашим господарствам високих надоїв!
Консультаційний центр АВМ