5 грудня, у місті Києві, відбувся захід, присвячений темі — «Моделювання майбутнього: невизначеність, тренди, адаптація», Pause-and-Reflect захід для партнерів Програми USAID АГРО. До якого долучився Сергій Таранюк, керівник Центрів ветеринарного обслуговування (ЦВО).
Важливі та актуальні питання сьогодення об’єднали близько 100 представників підприємств — субгрантерів і партнерів Програми USAID АГРО; учасників із сектору надання послуг для агропідприємств; членів асоціацій та громадських організації в агросекторі, а також співробітників USAID АГРО і USAID Урожай.
Зокрема, захід став платформою для обговорення викликів українського агробізнесу:
- на шляху євроінтеграції,
- зміни клімату та його впливу на врожайність,
- нестачі робочої сили на селі,
- ведення бізнесу в умовах війни та перспектив після перемоги.
Для пошуку дієвих кроків на шляху розвитку галузі, формат заходу був насичений активними дискусіями, презентаціями кейсів, бліц-діалогами, експертними виступами доповідачів.
У першому дискусійному блоці «Виклики, бачення і перспективи агросектору України в найближчі 5-10 років» взяв участь й представник влади — Тарас Висоцький, перший заступник міністра аграрної політики та продовольства України. Він зауважив, що ризики пов’язані зі зміною клімату будуть зростати, але це не завжди має означати зменшення виробництва, бо спочатку необхідно зробити ґрунтовну оцінку з точки зору водного балансу України, якої на сьогодні немає. Зрошення могло б бути конкурентною перевагою. На цю тему на державному рівні йдуть дискусії. Від визначення стратегії також залежить розвиток тваринництва, бо кормова база пов’язана із погодними умовами та іншими факторами вирощування.
Також він наголосив: «Треба розуміти що буде із доступністю людського капіталу. Перепрофілюватися неможливо, поки триває війна. І дефіцит кадрів дійсно дуже важливий фактор, ми дуже сподіваємося, що він буде короткостроково визначений позитивно для нас. За будь-яких обставин очевидно, що нам потрібно збільшувати вартість виробленої продукції у перерахунку на га, треба іти в зрошення, у тваринництво та у переробку. Всі ці напрямки паралельно у різних регіонах, можливо із різною швидкістю будуть рухатися і розвиватися. Зараз основне наше зусилля – це дійсно ефективність наших дій та рішень цих трьох напрямків, щоб цей темп був не такий як сьогодні, а максимально пришвидшений».
Ксенія Сидоркіна, директорка Програми USAID АГРО, підкреслила, що бізнесам цікава співпраця і вони інвестують навіть під час війни. І коли ми говоримо про виклики, також повинні говорити про можливості. Зараз така точка болю, яка вимушено штовхає на ті кроки, які потрібні, щоб адаптуватися. USAID теж дивиться зараз на допомогу Україні, як на інвестицію в розвиток економіки, у майбутнє України.
Велика частина заходу була присвячена темі війни та її впливу на агробізнес. За 2,5 років було чимало загроз та викликів для бізнесів, які завдяки спільним зусиллям успішно долаємо.
«Моделювання майбутнього аграрного сектору в умовах війни – це не лише про стратегії виживання, а й про створення довгострокових рішень, які забезпечать стійкість нашої країни в майбутньому. Сільське господарство, як один із найбільших секторів української економіки потребує швидкої адаптації до всіх викликів про які йшлося сьогодні у ході заходу.
USAID як і інші міжнародні організації реалізують програми підтримки мікро, малих середніх сільськогосподарських підприємств України, вони допомагають українцям освоювати нові напрямки бізнесу, та покращувати існуючі, розвивають кооперацію. За це їм дуже велика подяка.
Ми, як консалтингова компанія, зараз реалізуємо спільно з USAID AGRO програму підтримки малих селянських господарств виробників молока, стараємось допомогти молочнотоварним фермам не боятися діяти і розвиватись, згідно сьогоднішніх реалій», - Сергій Таранюк, керівник Центрів ветеринарного обслуговування (ЦВО).
Дякую USAID АГРО за можливість долучитися до обговорення важливих для молочного бізнесу тем!
Консультаційний центр АВМ