З 10 по 18 липня технолог Консультаційного центу АВМ (КЦ АВМ) провів шість офлайн-зустрічей у молочних хабах на Полтавщині та Сумщині. У фокусі — підтримка сімейних ферм (від 3 до 30 корів) через практичні консультації щодо кормозаготівлі й утримання тварин.

Візити пройшли у межах проєкту «Підтримка виробництва молока з доданою вартістю селянськими господарствами», який реалізується завдяки підтримці американського народу надану через Програму АГРО.

На старті проєкту було створено мережу хабів і передано техніку для полегшення процесу заготівлі кормів. У межах запланованих візитів Тарас Онищенко, технолог КЦ АВМ, здійснив виїзні консультації на діючі хаби, де провів комплексну оцінку стану кормозаготівлі, годівлі та утримання худоби господарств. Серед основних проблем було виявлено:

  • потрапляння землі у сіно під час тюкування,
  • порушення технології силосування,
  • нестача білкових добавок у раціоні,
  • слабка вентиляція в приміщеннях,
  • обмежений доступ до якісного осіменіння,
  • складнощі з складанням раціонів для дійних корів,
  • складнощі з оформленням земель та ін.

Варто зауважити, що зазначені недоліки не були типовими для всіх господарств — частина з них стосувалася окремих хабів чи ферм, однак у сукупності вони свідчать про наявність системних викликів.

 У питаннях кормозаготівлі технологом КЦ АВМ було рекомендовано розрівнювати поля перед косовицею для запобігання потраплянню ґрунту у рулони та збереження якості сіна. Це важливо, оскільки в землі можуть бути присутні бактерії, що можуть спричинити захворювання худоби. Також обговорювали питання підсівання травосумішей для покращення якості сіна. Окрема увага була приділена роз’ясненню технологій силосування — правильне ущільнення та герметичне пакування забезпечують ферментативну стабільність та мінімізують втрати корму. Варто відзначити, що серед фермерів було забезпечено належну якість заготівлі кормів.

Також обговорювали важливість своєчасного планування земельних площ і подання відповідних заявок для забезпечення стабільного забезпечення кормовою базою.

Щодо годівлі, технолог надав вичерпні відповіді на всі запитання та розрахунки для збалансування раціонів дійних корів, зокрема з урахуванням додавання білкових компонентів до концентрованих кормів з метою підвищення молоковіддачі.

Експерт звернув увагу й на умови утримання тварин, наголосивши на важливості покращення вентиляції приміщень для створення комфортніших умов для худоби.

Окрім цього, для підвищення ефективності господарств було рекомендовано розвиток кооперації — об’єднання зусиль у заготівлі кормів, створенні спільних пунктів штучного осіменіння у межах хабів та реалізації молока. Такий підхід сприяв би зниженню витрат, підвищенню продуктивності тварин і покращенню цінових умов на молоко.

Варто зауважити, що консультанти КЦ АВМ постійно на зв’язку  та продовжують супровід індивідуально для кожного господарства та надають рекомендації, аби допомогти господарствам ефективніше використовувати наявні ресурси та впроваджувати сучасні практики у молочному скотарстві.

Дякуємо власникам фермерських господарств за теплий прийом та зацікавленість у  розвитку тваринництва та прагненні до вдосконалення виробничих процесів.

Хаб с.Лютенька, Полтавська обл, який очолює Савченко Григорій:

 

Хаб с. Чмихалове, Полтавська обл. який очолює Сергієнко Олександр. Хаб об’єднує 10 власників, що разом утримують 43 корови:

Хаб с. Вирішальне, Полтавська область, який очолює Стешенко Олександр:

Хаб с.Давидівка, Полтавська область, який очолює Щегельський Олег:

Хаб с. Малі Сорочинці, Полтавська обл, який очолює Дем’яненко Тетяна:

Хаб с. Люджа, Сумська обл., який очолює Черкашин Юрій: