"Гарячий" літній сезон 2024 позаду — уроки та висновки зроблені. Як температурний стрес впливає на відтворення у корів, поділився Валерій Лотоцький, директор КЦ АВМ та ЦВО, спеціально для журналу «Молоко і ферма» № 4 (83), серпень 2024.

З кожним роком зміна клімату стає все більш помітною. Так, вчені встановили, що температура з липня 2023-го по червень 2024 року в світі була найвищою за всю історію спостережень, що призвело до річного періоду, коли Земля була на 1,64°C теплішою, ніж у доіндустріальні часи. Червень 2024 року був найспекотнішим червнем за всю історію спостережень і став 12-м місяцем поспіль, коли температура перевищувала середній показник між 1850 і 1900 роками на 1,5°C.

На жаль, Україна не є винятком і цьогоріч 11 липня в Києві було зафіксовано одразу три температурні рекорди. Вони стали першими максимумами цього літа.

За даними кліматологів, мінімальна температура повітря в столиці виявилась найтеплішою для цього дня, адже температура не опустилася нижче 21,7 градуса тепла. Попереднє рекордне значення 1938 року перевищено на 0,3 градуса.

Максимальна температура повітря досягла 34,2 градуса, а у Вінницькій та у Миколаївській областях — 38,9 та 37,7 °С, відповідно.

Середньодобова температура повітря виявилась найвищою за час спостережень для цього дня і сягнула 28,1 градуса, що перевищило попередній рекордний показник 1922 року на 0,5 градуса, а кліматичну норму — на 7,2 градуса.

Комфортною температурною зоною для корів є діапазон від -4 до +18 °С, а при підвищенні температури до 27 градусів і вище (температурно-вологісний індекс — 72) трапляється тепловий стрес, який погіршує добробут та продуктивні показники молочної худоби.

Однак останні дослідження свідчать, що спад молочної продуктивності настає, коли температурно-вологісний індекс (ТВІ) перевищує позначку 68, тобто: температура трохи вище 22 °C з відносною вологістю 45%. Як правило, максимальний спад надоїв спостерігається через 36−48 годин після початкової дії теплового стресу, а згубний вплив на ефективність відтворення проявляється раніше за зниження продуктивності й може виникати навіть при ТВІ 55−60.

В умовах господарств для об’єктивної оцінки впливу середовища на корів можна використовувати прості показники — частоту дихальних рухів та ректальну температуру тіла (Zimbelman et al., 2009).

Кількість дихальних рухів у здорових високопродуктивних корів в комфортних умовах становить від 26 до 50 на хвилину. За легкого те- плового стресу вона зростає до 75, помірного — від 75 до 85, від помірного до важкого — 86–100, а важкого — перевищує 100. Під час липневої спеки у переважній більшості відвіданих господарств тварини були в помірному або важкому тепловому стресі.

Зазвичай, у нас прийнято вважати, що нормальна температура тіла великої рогатої худоби становить від 37,5 до 39,5 °C. Проте є вікові відмінності. Так, у телят вона в межах від 38,5 до 39,5 °C, у телиць — від 38 до 39,5 °C та у дорослих корів — від 38 до 39 із середнім значенням 38,5 °C.

За даними американських дослідників, у корів голштинської породи за легкого теплового стресу температура тіла зростає до 39,2 °C; помірного — до 39,3–40; від помірного до важкого — 40,1–40,5, а при важкому перевищує 40,5. Цього літа в господарствах без систем контролю мікроклімату в обідню пору температура тіла корів сягала 41 °C.


Темп запліднення стада у період теплового стресу на цій фермі знижується на 5–10% (інформація з Uniform-Agri), а зменшення показника на 1% означає зменшення прибутковості однієї фуражної корови на 15 дол.

Темп запліднення стада у період теплового стресу на цій фермі знижується на 10–15% (інформація з Uniform-Agri).


Температурний стрес має комплексний негативний вплив на ефективність відтворення. Зокрема погіршується прояв ознак стадії збудження, зменшується заплідненість, зростає рівень ембріональної смертності. Як наслідок, у стаді зростає кількість неплідних корів, а відтак — розбалансовується нормальний ритм роботи ферми. Через дев’ять місяців маємо меншу кількість отелень, а на наступні місяці, навпаки, забагато, що призводить до перевантаження групи сухостою та збільшення патологій транзитного періоду.

Важливу роль в регуляції відтворної функції відіграють фолікуло- та лютеїнізуючий гормони. При гіпертермії рівень ЛГ зменшується, змінюється частота його виділення. Внаслідок чого змінюється фолікулогенез — збільшується кількість везикулярних фолікулів великих розмірів (≥10 мм), однак в них синтезується менша кількість стероїдних гормонів, що призводить до зменшення інтенсивності прояву ознак стадії збудження та зменшення передовуляційного піку ЛГ. Rotet al. (2000) встановили, що у корів після впливу теплового стресу зменшується рівень синтезу інгібіну, що призводить до збільшення рівня ФСГ й може бути причиною збільшення частоти народження двієнь після запліднення в літній період.

Через порушення стероїдсинтезувальної функції гранульозних клітин фолікулів зменшується виділення естрогенів та андрогенів, що веде до анафродизії (відсутності статевої циклічності) або неповноцінних статевих циклів. Частота й тривалість прояву рефлексу нерухомості зменшується на 50% порівняно з зимовим періодом.

Низький рівень лютеїнізуючого гормону може бути причиною збільшення частоти ановуляторних статевих циклів, а також рівня ембріональної смертності.

Gendelman et al. (2010) визначили, що під впливом теплового стресу відбуваються дегенеративні зміни ооцитів у везикулярних фолікулах, що супроводжується зменшенням рівня заплідненості та збільшенням рівня ембріональної смертності. Для повного відновлення необхідний період 2–3 статевих цикли після закінчення впливу теплового стресу.

Підвищення ректальної температури тіла на 1 °С впродовж 12 год. після осіменіння призводить до зменшення темпу запліднення стада на 16% (Allen et al., 2013). Зростання температури матки на 0,5 °С за день до чи після осіменіння має наслідком зменшення заплідненості на 7 та 13%, відповідно (Allen et al., 2013).

В іншому дослідженні (Gwazdauskas et al., 1973) рівень зачаття знижувався в межах від 9 до 12,8% при кожному підвищенні температури матки на 0,5 °C вище середньої температури від 38,3 до 38,6 °С.

Тепловий стрес негативно впливає й на розвиток ембріонів. Найбільш чутливими є ембріони перших 48 годин розвитку. Одним із механізмів негативного впливу є дія недоокиснених продуктів, так як в лабораторних умовах додавання антиоксидантів (віт. Е) підвищувало стійкість ембріонів до негативного впливу гіпертермії. З іншого боку, за теплового стресу зменшується синтез інтерферону-тау — сигнального білка вагітності, який запобігає лютеолізису (Kasimanickam, 2021). Також під впливом високої температури збільшується синтез наднирниками кортизолу, що збільшує синтез клітинами слизової оболонки матки простагландинів та пригнічує функцію імунної системи, внаслідок чого активуються хронічні та латентні інфекції. Як наслідок, сума цих факторів призводить до збільшення рівня ембріональної смертності.

Для покращення ефективності відтворення в літній період, звичайно, найкращим рішенням є монтаж систем контролю мікроклімату, але давайте розглянемо методи фармакологічного покращення ефективності відтворення.

Зважаючи на негативний вплив теплового стресу на фолікулогенез, для першого осіменіння доцільно використовувати схему подвійний «Овсинг» або за тиждень до початку схеми «Овсинг» вводити препарати гонадотропін-рилізинг-гормону (ГРГ).

Для стимуляції овуляції й покращення лютеогенезу перед осіменінням доцільно використовувати препарати ГРГ.

З метою зменшення рівня ембріональної смертності на 5-ту чи 7-му добу після осіменіння варто використовувати замісну терапію препаратами прогестерону в дозі 50 мкг або за допомогою препаратів ГРГ стимулювати утворення додаткового жовтого тіла та, відповідно, збільшення ендогенного прогестерону.

Потрібно брати до уваги, що в період теплового стресу завжди зростає рівень анафродизії, тому ефективність використання систем автоматичного моніторингу статевої циклічності може бути дуже низькою.

Оскільки 1% темпу запліднення стада дає змогу покращити/втратити 15 дол. на кожну фуражну корову, слід використовувати всі можливості для поліпшення ефективності відтворення.


Нагадуємо, щоб оперативно слідкувати за нашими новинами і брати участь в обговореннях підписуйтесь на: