Заготівля високоякісного сінажу з люцерни в природніх умовах – це справжнє мистецтво, яким володіють небагато господарств. Адже в процесі просушування та механічної обробки рослинної маси можуть виникнути значні втрати, а також весь процес супроводжується ризиками, на які людина не має впливу (погода).
Важливі чинники при заготівлі:
1. Оптимальним часом для скошування люцерни як на сінаж, так і на сіно є фаза бутонізації.
У цей період розвитку рослина має оптимальне співвідношення білка, енергії та клітковини. У фазі бутонізації люцерна містить 20-22% білка у сухій речовині. Вміст його в люцерні з часом стрімко падає, і вже у фазі цвітіння рослини міститимуть не більше 14% білка у сухій речовині. Саме тому важливо не пропустити найбільш вдалий час для початку скошування.
Заготівля сінажу на одному із господаств управління Консультаційного центру АВМ. Збір зеленої маси цього року розпочали на початку бутонізації, через погодні умови, а саме дощі, відкладати не було можливості.
2. Секрет правильності скошування люцерни, яким ділиться консультант-технолог КЦ АВМ Назаренко Володимир. На фото ви можете побачити, як має виглядати поле після скошування і яка має бути висота зрізування люцерни, 8–12 см (найоптимальніше 10 см).
Не можна забувати про те, що зріз повинен бути рівним і стебел повинен виглядати рваним, це досягається за допомогою гострих ножів на косарку. Необхідно контролювати гостроту ножів і точити їх два рази в день. Це дає можливість зменшити кущіння люцерни і скорочує час росту рослини.
Вплив висоти стерні на концентрацію Clostridium в трав'яному силосі
3. Поживний склад у різні фази дозрівання
Чим меншою буде різниця сухої речовини зеленої маси під час заготівлі, яка надходить з поля в силосну траншею, тим простіше і стабільніше буде використовуватися корм протягом року. Оптимально вважаю діапазон сухої речовини зеленої маси, що доставляється з поля в силосну траншею не повинен перевищувати 3-5% (35-40% сухої речовини).
4. Відносна кормова цінність
По мірі дозрівання рослини збільшується показники клітковини НДК і КДК і зменшується перетравність НДК, що в свою чергу зменшує цінність корму для тварин. Також при дозрівання рослини зменшується протеїн і енергія. Всі ці показники впливають на відносну кормову цінність корму.
Чим вище показник відносної кормової цінності, тим ефективніше ми можемо його використовувати і отримувати більше продукції від тварини.
5. Залежність товщини стінки на якість корму
6. Вплив техніки на заготівлю
Для швидкого і рівномірного висихання зеленої маси до оптимальної вологості необхідно використовувати спеціальне обладнання на косарках.
ТЕХНІКА
Бітерна (пальцева) плющилка Вальцьва (гумова) плющилка
Бітерная плющилка використовується більше для злакових рослин, Вальцова (гумова) плющилка - для бобових рослин.