Всі ми, молочники, знаємо яку роль відіграють коректно складені раціони в досягненні високої продуктивності та інших результатах ефективності на молочних фермах.
Ціллю статті є показати приклади раціонів, із котрими реально досягати високих результатів та показати скільки це все може коштувати.
Чому саме 35 кг/добу/корову? – саме +/- до такого рівня продуктивності за наявності якісних кормів можна мінімізувати введення в раціон різноманітних добавок.
Розберемося у цьому питання разом із Артемом Арутюновим, консультантом КЦ АВМ та GAF, експертом годівлі та кормовиробництва.
Вартість раціону може залежати від багатьох факторів, а саме:
- ваги корови;
- вартості кормів власного виробництва;
- вартість кормів придбаних;
- поживність кормів;
- суха речовина кормів;
- потреби сухої речовини на голову;
- потреби у додаткових добавках (вітаміни, мінерали та інше).
Ефективність раціону може залежати від наступних факторів, а саме:
- якість об’ємистих кормів;
- наявність об’ємистих кормів;
- якість перетравної клітковини об’ємистих кормів;
- підбір білкових кормів, кількість та якість білку;
- підготовка кормів до згодовування тваринам;
- лактаційних період;
- порода;
- менеджмент годівлі, утримання тварин;
- управління мікрокліматом у приміщенні.
Таблиця 1. Добовий надій та витрати на корма
Вартість молока без ПДВ 14,6 грн
Жир 3,8%
Білок 3,3%
У таблиці 1 «Добовий надій та витрати на корми» представлена вартість раціонів (витрати на корми) в залежності від надою.
Вартість раціону в межах від 138 до 167 грн на гол/дн, при тому, що у структурі раціону об’ємні корми становлять від 55% до 62%, вартість молока корегованого за енергетичною поживністю 14,6 грн/кг без ПДВ.
Також змінюється показник дохід понад витрати на корми (IOFC) який також в межах від 265 до 399 грн/гол/добу, та залежить від продуктивності тварин та якості кормів, а також від умов утримання та мікроклімату у приміщенні.
Ми бачимо, що маючи продуктивність 35 кг/корову/добу вартість раціону цілком може бути із показником 166 грн без ПДВ та мати дохід понад витрат на корми 399 та більше грн/гол/добу.
У варіантах раціонів використані об’ємні корми вище середньої якості, у склад комбікорму входить в залежності від варіанту продуктивності шроти соняшника, ріпаку, макуху сої, спиртова барда кукурудзяна. З зернових – кукурудза та пшениця, з мінеральних компонентів раціону – сіль, крейда, сода.
Раціон 35 кг молока на корову за добу варіант 1.
При використанні у раціонах дійних корів якісних основних кормів, вартість раціону для корів з продуктивністю у 35 кг буде в межах 166 грн(без ПДВ) або 6,97 грн за 1 кг сухої речовини ЗЗР. При цьому у структурі витрат від 166 грн 32,5% займають об’ємні корми (силос, сінаж, солома) та 67,5% концентровані корми. Об’ємні корми у даному раціоні складають 55,94% від загальної кількості сухої речовини раціону.
Раціон 35 кг молока на корову за добу варіант 2.
Даний варіант №2 має всі корми та складові раціону варіанту №1, але відсутня макуха соєва. Були збільшені у раціоні такі білкові кормии як шроти соняшника та ріпаку, а також спиртова барда кукурудзяна.
Вартість раціону варіант №2 дешевше за попередній на 24,2 грн та вартість раціону складає – 142,24 грн без ПДВ.
Раціон 25 кг молока на корову за добу варіант 3.
Якщо розраховувати раціони на продуктивність 25 кг/гол, вартість раціону при всіх однакових показниках якості та вартості кормів буде наступною:
Вартість раціону при продуктивності 25 кг молока може бути 138,64 грн без ПДВ або 6,59 грн за 1 кг сухої речовини. У структурі витрат вартості раціону 39,6% займає вартість об’ємних кормів та 60,4% концентровані корми. У раціоні 62,7% займають об’ємні корми від загального об’єму сухої речовини раціону.
В даному варіанті дохід понад витрати на корма складає 265,44 грн/гол/добу.
Раціон 25 кг молока на корову за добу варіант 4.
Розглянемо варіант раціону при продуктивності 25 кг, але з іншими складовими комбікорму (без макухи сої, спиртової барди), використовуємо шрот соняшниковий та шрот ріпаковий.
Співвідношення об’ємних кормів до концентрованих змінилося не значно (варіант №3 - 62,7%, варіант №4 - 58,73%), а в структурі затрат збільшився відсоток об’ємних кормів з 39,6 до 41,26%% та зменшився відсоток затрат концентрованих кормів що складає 58,74% та на 1,66% менше ніж у попереднього варіанті.
Вартість раціонів (без ПДВ) для корів із продуктивністю 25 кг зменшилась з 138,64 грн на 125,91 грн, що дешевше на 12,73 грн від попереднього варіанту.
Також дохід понад витрати на корма збільшився та складає 278,17 грн від попереднього раціону де дохід понад витрати склав 265,44 грн що на 12,73 грн більше.
Всі варіанти мають реальне право на життя та використання їх на практиці. Головне щоб Ви своєчасно рахували дохід та прибуток від раціону та отриманої продуктивності.
Далі ми розглянемо варіанти декількох господарств з діючими раціонами ( один для всіх дійних корів) та ефективність раціонів.
Таблиця 2. «Вартість та складова раціонів різних ферм».
На ринку на сьогодні зустрічаються різні моделі раціонів, в тому числі і на фермах із надоєм до 35 кг на корову на добу із вартістю в 250 грн, причиною є суттєве завищення ціни та введення великої кількості «зайвих» продуктів.
Вартість раціону залежить від наявності об’ємних кормів та їх якості, місця розташування ферми та умов утримання тварин.
Як Ви бачите, вартість раціонів в межах від 152 до 178 грн без ПДВ на корову на добу, або від 6,58 до 7,34 грн за 1 кг сухої речовини ЗЗР.
У структурі витрат на 1 кг молока об’ємні корми знаходяться в межах від 16 до 28%, що також вказує на резерви які ще потребують більшої уваги при заготівлі якісних кормів, формуванні кормової стратегії, а також забезпеченні достатньої кількості об’ємних кормів на підприємствах.
У структурі ЗЗР від сухої речовини об’ємні корми складають від 50 до 54%.
Таблиця 3. «Ефективність використання раціонів різних ферм»
З таблиці «Ефективність використання раціонів різних ферм» бачимо що дохід понад витрати на корми складає від 354 до 382 грн на корову в день що є не поганим показником, але на даних виробничих фермах є резерви для досягнення ще кращих показників та головним з резервів є заготівля якісних кормів.
Висновки.
- Щоб підвищити прибутковість потрібно зменшити операційні витрати, або збільшити виробництво молока, покращити його якість.
- Вартість раціонів в межах 150 – 180 грн є дійсною реальністю враховуючи ціни на ринку України, при цьому вартість 1 кг сухої речовини ЗЗР може коштувати до +-7,5 грн/кг.
- На дохідну частину впливає не тільки зменшення витрат на виробництва продукції, а і збільшення продуктивності за рахунок менеджменту годівлі, утримання та достатньої кількості якісних кормів.
- Обовʼязково відслідковуйте скільки грошей їдять Ваші корови, так як це чи не найбільше впливає на прибутковість бізнесу.
Довідка: У випадку того, якщо Ви не маєте продуктивності >35 кг на дійну корову та маєте високу вартість раціонів, чи хочете здешевити свої раціони/вийти на вищу продуктивність – варто звернути увагу на склад самих раціонів та обовʼязково звернутись до Консультаційного Центру АВМ для того, аби ми допомогли Вам в досягненні кращих показників економіки Вашої молочної ферми.
Серед наших кейсів є і такі, де за 2,5 міс співпраці маржинальність молочної ферми сумарно збільшилась на 2,9 млн грн, перейшовши із розділу збитковості до прибуткової ферми.