Управління гноєм на молочних фермах — тема, що набуває все більшої актуальності в умовах сучасного тваринництва. 19 травня наші експерти взяли участь у навчальному вебінарі, де разом із американськими колегами обговорили виклики й ефективні практики поводження з органічними відходами. Особливу цінність мало те, що доповідачі ділилися реальними кейсами та досвідом впровадження рішень на діючих фермах.

Нагадаємо, вебінар відбувся у межах співпраці Консультаційного центру АВМ з колегами з Мічиганського державного університету (США) — Філом Дарстом, спеціалістом дорадчої служби, та Баррі Бредфордом, професором факультету тваринництва.

«Для обговорення теми ми запросили двох доповідачів. Вони — висококваліфіковані фахівці у цій галузі, і ми впевнені, що їхній досвід буде для вас цінним. Нам приємно співпрацювати з КЦ АВМ, надавати експертну підтримку та ділитися актуальною інформацією. Сподіваємося на подальшу плідну співпрацю», — з таких слів Філа Дарста розпочалася зустріч.

Цього разу запрошеними спікерами стали Дідре Айсік, консультантка з питань дотримання нормативних вимог та відновлюваного сільського господарства, виробник молока в штаті Мічиган, сертифікований постачальник технічних послуг у Службі охорони природних ресурсів, а також Джо Сенфорд, працює в Університеті Вісконсину та спеціалізується на дослідженнях у сфері управління гноєм.

Першою виступила Дідре Айсік, яка поділилася своїм практичним досвідом та пояснила, як регуляторні вимоги впливають на роботу ферми.

 «Ми добре розуміємо, у яких умовах працюють українські виробники молока, і ми щиро раді надати свою підтримку. Я працюю на сімейній фермі. Ще 10 років тому у нас було близько 200 корів, а зараз поголів’я зросло до 1300. Ми я з власного досвіду знаємо, з якими викликами стикається фермер під час масштабування виробництва. Якщо ж правильно управляти гноєм, він може стати не лише викликом, а й джерелом додаткового прибутку для ферми», — зазначила вона.

Попри те що управління гноєм забирає багато часу, сил та енергії до нього потрібно ставитись як до активу на фермі. Цей процес:

  • вимагає планування;
  • потребує належного зберігання для всіх потоків  відходів;
  • потребує належної земельної бази.

Вона зауважила, що управління гноєм починається з аналізу: скільки його виробляється, чи є достатньо місця для зберігання та відповідна земельна площа для внесення. Важливо враховувати кількість і вагу тварин, тип та обсяг підстилки, а також ділянки, куди вноситься гній.

Обов’язковий й аналіз складу гною — середньорічна кількість, поживність, рідка і тверда фракції.Час і умови внесення теж критично важливі.

Спікерка продемонструвала ці аспекти на схемах і таблицях, які розробила на основі даних зі своєї ферми.

Далі до слова був запрошений Джо Сенфорд, який розповів про менеджмент гною у штатах Середнього Заходу США. Зокрема, він зосередився на:

  • огляді молочної галузі Вісконсина,
  • типових практиках менеджменту гною,
  • передових/просунутих практиках менеджменту гною.

Гній містить багато поживних речовин, які можна ефективно використовувати для підживлення сільськогосподарських культур — а ті, своєю чергою, стають кормом для тварин. Щоб забезпечити сталість у виробництві, важливо мати достатні потужності для зберігання гною або впроваджувати технології його переробки. Окрім того, слід пам’ятати про екологічні вимоги, яких необхідно дотримуватись при роботі з органічними відходами.

Переробка гною — технологічне рішення, що здебільшого застосовується на великих молочних фермах. Найпоширенішими методами є сепарація піску, поділ твердої та рідкої фракції, а також анаеробне бродіння (дигестація).

Джо Сенфорд розповів про принципи роботи технологій сепарації та їх переваги. Окрему увагу приділили менеджменту гною у поєднанні з виробництвом біовугілля.

Тема управління гноєм викликала велику зацікавленість та багато запитань від учасників вебінару, зокрема представників КЦ АВМ, ЦВО та GAF.  

Щиро дякуємо спікерам та організаторам за надзвичайно інформативну зустріч. Ми раді рекомендувати сучасні підходи для впровадження на українських фермах і обов’язково використаємо отримані знання на практиці. Сподіваємося на подальші корисні зустрічі та плідну співпрацю!

Консультаційний центр АВМ