«Обстріли негативно впливають на ефективне відтворення стада, продуктивність і здоров’я корів, але ми працюємо і досягаємо результатів навіть у таких жорстких умовах», — розповідає Дмитро Сопинський, сервісний лікар Центра ветеринарного обслуговування.

Дмитро Сопинський, сервісний ветеринарний лікар, працює в ЦВО-Донецьк від моменту його відкриття у 2018 році, обслуговував молочнотоварні ферми у частині Луганської, Донецької, Дніпропетровської та Запорізької областей. Після початку повномасштабного вторгнення продовжує працювати в усіх перерахованих областях, окрім Луганської.

Як і у довоєнний час, мета роботи незмінна — це відновлення поголів'я та досягнення максимальної продуктивності на молочнотоварних фермах, але зараз доводиться балансувати між чітким виконанням задач і постійними стресами, які виникають у людей і у тварин.

Дмитро Сопинський, серед ключових умов ефективної роботи МТФ і відтворення стада називає:

  • комфортні умови утримання корів,
  • якісну кормову базу,
  • особливі підходи у роботі з новотільними коровами і у період лактації,
  • контроль охоти,
  • професіональну роботу з гормональними схемами синхронізації.

Одне з господарств, що продовжує свою роботу в прифронтовому регіоні — ТОВ «АФ «Світанок».

На господарстві, що знаходиться на Донеччині в безпосередній близькості від проходження бойових дій, за 2 роки війни зуміли організувати роботу так, що молочна ферма по сьогоднішній день продовжує ефективно працювати. Зараз утримують близько 300 дійних корів, з надоєм молока більше 27,5 літрів на добу.    

«Попри постійні стреси корів, на ТОВ «Агрофірмі „Світанок“» нам вдається виходити на хороші показники у відтворенні стада. Зокрема, цього місяця по заплідненості корів маємо показник 50%, а по телицях — 70%. А ще коли ми з техніком ставили корів на схему синхронізації, то вони показали 60%. Вважаю, нам є чим пишатися», — розповідає Дмитро Сопинський.

Він зауважує, що з початком війни багато налагоджених процесів на фермах дали збій. Наприклад на всіх МТФ регіону були значні проблеми із транспортуванням молока, у тому числі і на ТОВ «Агрофірмі „Світанок“». Власникам ферм доводилося облаштовувати машини і самостійно доставляти охолоджене молоко на переробні заводи. Зараз ситуація трохи покращилася і молокозаводи самі збирають молоко.

По цей день залишається проблема кадрового голоду, точніше вона загострюється. Критично не вистачає як спеціалістів, так і робочого персоналу, зокрема, операторів машинного доїння, техніків штучного осіменіння і особливо ветлікарів.

«Зрозуміло, що люди у цілях своєї безпеки виїздять з цього регіону, а тварини ж залишаються. Є господарства, де умовно на 75 дійних корів працює 1,5 людини, без вихідних. Власники бідкаються, що можливо б ще тримали корів, бо кормова база є, тварини є, приміщення є, але людей немає», — ділиться лікар ЦВО.

Найскладніша ситуація на фермі, поблизу міста Покровськ, де були прямі влучання — вбиті люди і тварини. Наразі там займаються зменшенням поголів’я.

«Потрібно розуміти, що на сході України немає поняття безпеки. Тут немає повітряної тривоги, як такої. Є загроза артобстрілів, які не фіксуються радарами. Було таке, що за місяць 4 рази під час моєї роботи господарства зазнавали обстрілів. Слава Богу всі живі і здорові. Я люблю свою професію, тому до цих пір тут. І як не я, то хто? Якщо я та інші професіонали не будуть робити свою роботу, не будуть надавати свої послуги для покращення здоров’я та відтворення тварин, то господарства у найближчий час просто зачиняться. Спеціалісти і власники ферм, з нашою допомогою, маленькими кроками ідемо уперед. Не так швидко, як хотілося б, але ми рухаємось», — додає він.

Поки ворог підступно атакує — захисники боронять нас, за що їм великий уклін. Професіонали ж своєї справи продовжують виконувати свою роботу задля розвитку та підтримки економіки України.


Центр ветеринарного обслуговування (ЦВО) надає ветеринарний супровід МТФ. Будемо раді співпраці: Сергій Таранюк, координатор ЦВО, +380 674 748 535 (st@dk-vet.com)

Більше про роботу Консультаційного Центру та ЦВО на нашій сторінці в Facebook.

 

Консультаційний Центр АВМ