Вже цього року боротьба за кваліфікованих працівників в агросекторі може значно посилитись. Кадровий дефіцит, викликаний війною, міграцією та іншими чинниками змушує фермерські господарства переглядати підходи до оплати праці. Скільки ж хочуть отримувати фахівці та чи готові господарства підвищувати зарплатню на тлі економічної нестабільності?
Проаналізувавши ринок Катерина Дудка, консультантка КЦ АВМ з підвищення ефективності, ділиться оцінкою.
Ринок праці в сільському господарстві в 2024 році продовжував зазнавати значних змін. Прослідковується його відновлення та скорочення безробіття. Однак від цього не стало легше роботодавцям, і кандидатам, оскільки безробіття має, явно виражені, ознаки структурного внаслідок територіального та галузевого дисбалансу, невідповідності кваліфікації кандидатів запитам роботодавців.
Водночас на тлі війни значно посилився дефіцит кадрів, зумовлений мобілізацією та міграційними процесами. За даними Європейської бізнес-асоціації станом на 2024 рік – 74% опитаних роботодавців мали кадрові труднощі (+19% порівняно з осінню 2023 року). У Асоціації виробників молока близько 71% підприємств-членів асоціації мають нестачу робітників.
Ці питання є вкрай актуальними та перебувають на порядку денному у більшості бізнесів України. З огляду на це 2025-й обіцяє бути роком, коли кадровий голод диктуватиме нові умови для всього агросектору, і не тільки.
Вищезазначені фактори, разом із поточними економічними викликами, створюють передумови для підвищення заробітної плати. Роботодавці мають бути обізнаними у змінах на ринку праці, адже справедлива оплата праці – це не просто витрати, а й інвестиція у лояльність персоналу. Мотивовані співробітники працюють ефективніше, пропонують нові ідеї та залишаються із компанією на тривалий термін, знижуючи витрати на пошук та навчання нових кадрів.
Відтак заробітна плата на ринку праці зростає.
Яка ж ситуація у категорії «Сільське господарство, агробізнес», згідно інформації Work.Ua.
Агрономи:
- Пропозиція від + 14 000 до 46 000 грн
- Попит/Очікування від + 18 000 до 46 000 грн
- Попит > вищий за пропозицію на 50%
- Наслідок – заробітна плата не повинна рости
Ветеринари:
- Попит/Очікування від + 15 000 до 43 000 грн
- Попит < менший за пропозицію на 200 - 300 %
- Вакансій в 3-4 рази більше ніж резюме
- Наслідок – заробітна плата буде рости
Механізатори:
- Пропозиція від + 12 000 до 43 000 грн
- Попит/Очікування від + 20 000 до 43 000 грн
- Попит < за пропозицію на 70 - 180 % (вакансій в 1,7 – 2,8 рази більше ніж резюме)
- Наслідок – заробітна плата буде рости
Технологи-зоотехніки
- Пропозиція: від + 28 000 до 50 000 грн
- Попит/Очікування від + 15 000 до 55 000 грн
- Попит < за пропозицію 30 %
- Наслідок – заробітна плата може рости
Висновок
Звичайно, це ситуація, яка не всебічно характеризує ринок праці, та вона підтверджує розуміння і необхідність пошуку нових, інноваційних шляхів для адаптації бізнесу.
Консультаційний центр АВМ
УПРАВЛІННЯ ЕФЕКТИВНІСТЮ НА ОСНОВІ ЦІЛЕЙ: ПРАКТИЧНІ РЕКОМЕНДАЦІЇ